Związek Podhalan Oddział w Łącku

Slide 1
Slide 1
next arrow
previous arrow

Występ „Antonówki” na Pikniku Rodzinnym w „Naskiej Zagrodzie” – 2024r.

W dniu 7 lipca 2024r. odbył się Piknik Rodzinny w „Naskiej Zagrodzie” w Kadczy, zorganizowany przez Stowarzyszenie Nasko Bonda. Wystąpiła w nim Grupa Teatralna „Antonówka”, która działa przy Związku Podhalan Oddział w Łącku. Wystawione przedstawienie nosiło tytuł „List do wojska”. Autorem scenariusza i reżyserem jest Sławomir Gałysa. „List do wojska” pokazuje realia dawnej wsi (choć gdyby tak się zastanowić, to może nie aż takiej dawnej… 🙂  ). Czyni to z humorem, dzięki czemu widzowie wchodzą w interakcję z aktorami.

Przedstawienie opowiada o tym, jak to pewna rodzina planowała zorganizować wesele swojej najstarszej córce Marysi, którą z wzajemnością kochał Jasiek. Wszystko byłoby wspaniale, nawet chrzestna matka dziewczyny przebolałaby wydatek, jaki musiałaby ponieść ze względu na wesele, lecz narzeczony został wezwany do wojska. Marysia pogrążyła się w rozpaczy, ale ta zwiększyła się znacząco, gdy po upływie dwóch lat Jasiu nie dawał znaku życia. Wtedy sprawy w swoje ręce wzięła babcia dziewczyny. Wraz z dziadkiem Marysi napisała tytułowy list do wojska, w którym przekazała najważniejsze informacje: „Bycki boły, bycki som, kobyły my nie sprzedały, Marysie my nie wydały. Bedzie cekała na cie, pokiel sie nie wrócis”. Niestety, kolejne dni mijały, a wieści z wojska nie nadchodziły, pomimo wysłanego listu. Czas jednak biegnie nieubłaganie. Ojciec dziewczyny postanowił wydać ją – wydawałoby się – za wszelką cenę, ponieważ do domu sprowadził dziada, który jego zdaniem może być parobkiem i mężem Marysi. Okazuje się jednak, że ten dziad miał list do wojska, który pisała babcia i dziadek Marysi. Kiedy rodzina i sąsiedzi naciskali na dziada, by wyjawił, skąd ma list, ten zdjął przebranie i okazał się być ukochanym Jaśkiem. Na szczęście wszystko dobrze się skończyło.

 

Wystawione przedstawienie zgromadziło dużą publikę, która z przejęciem śledziła losy bohaterów i żywo reagowała na dialogi i sytuacje. W atmosferę „Listu do wojska” dodatkowo wprowadziła wspaniała scenografia – przedstawienie mogło się bowiem rozegrać przed typową starą chałpą, znajdującą się w „Naskiej Zagrodzie”.

 

Podczas Pikniku Rodzinnego wystąpił także Zespół Regionalny „Kiyrpecki”, w którym tańczą również członkowie naszego Oddziału. Zespół zaprezentował typowe dla naszego regionu tańce i przyśpiewki, jak np. krzyzowo, tóniec, polka w capa, śtajerek.