Związek Podhalan Oddział w Łącku

Slide 1
Slide 1
next arrow
previous arrow

Narodowe Święto Niepodległości 2024

11 listopada 1918r. Polska po 123 latach odzyskała niepodległość. Wysiłek kilku pokoleń Polaków dążących do wolności stał się faktem. Na czele odradzającego się państwa stanął Marszałek Józef Piłsudski, wkrótce premierem został Ignacy Jan Paderewski, który wraz z Romanem Dmowskim i Władysławem Grabskim reprezentowali młode państwo polskie na konferencji wersalskiej.


W 2024r. obchodziliśmy 106.rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Członkowie naszego Oddziału wzięli udział w obchodach Narodowego Święta Niepodległości, mając w pamięci słowa Św. Jana Pawła II: „Wszystko, co przeżywa mój naród, wszystko to głęboko noszę w sercu. Dobro Ojczyzny uważam za moje dobro”.


O godz. 14.00 poczet sztandarowy i delegacja naszego Oddziału przybyli pod obelisk upamiętniający 100-lecie odzyskania niepodległości, który został postawiony z inicjatywy ZP O/Łącko. Pamięć o żołnierzach walczących na naszej ziemi o wolną Polskę jest dla naszego Oddziału niezwykle ważna, dlatego też kwiaty pod pomnikiem złożyliśmy zarówno w dniu Wszystkich Świętych, jak i dzisiaj, oraz oddaliśmy hołd poległym za Ojczyznę.


O godz. 15.00 członkowie Oddziału wraz z pocztem sztandarowym uczestniczyli Gminnych Obchodach Narodowego Święta Niepodległości, które rozpoczęły się od Mszy Świętej za Ojczyznę, sprawowanej w łąckim kościele przez ks. proboszcza dra Czesława Noworolnika. Po nabożeństwie wraz ze wszystkimi zgromadzonymi udaliśmy się pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie nasza delegacja złożyła kwiaty. Ostatnim punktem obchodów była Wieczornica Patriotyczna w Centrum Kultury i Edukacji Muzycznej. Tam zaprezentowali się: dzieci i młodzież z ZSP w Czarnym Potoku, Ogniska Muzycznego, laureaci konkursu wokalnego Piosenki Patriotycznej oraz Orkiestra Dęta im. Tadeusza Moryto, dając wspaniały koncert pieśni patriotycznych.


„Naród, który traci pamięć przestaje być Narodem – staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmujących dane terytorium” – powiedział Józef Piłsudski. Zaś ks. Józef Tischner uważał, że: „Ojczyzna jest wewnętrznym wymiarem ducha. Wyłania się z wolności, z codziennych nieprzymuszonych wyborów” – pamiętajmy o tym nie tylko dziś, w Święto Niepodległości, ale przede wszystkim na co dzień.